Our income doesn't change frequently and there aren't a lot of ways we can impact our spending, other than to cut back on the variable expenses. Seasonally, we are using less heat and electricity in our home (the humidifiers are off, for instance) but the cost of gas is certainly offsetting that. Thus, we are deliberately driving less to keep from eating into our disposable income. Groceries are one area where I can try like heck to minimize costs and free up money for savings and other expenditures. Here are five ways I have found to do so--in no particular order.
1)
Make soup. There is nothing I love more in my home (other than the various living creatures) than a big pot of hot soup. Probably the next best thing is a big pot of cold soup in the fridge for leftovers and lunches. Not only can I quickly heat it up and feed it to the kids, but Alex packs a bowl of it nightly for a meal at work that fills him up and doesn't cost him money.
Making soup has become one of my favorite activities, and the children love to help. The most recent pot involved 2 cans of enchilada sauce, 2 canisters of V8 juice, 2 pounds of dried black beans, 1 onion, a bag of baby carrots, 3 cans of stewed tomatoes, at least 10 baby red potatoes halved, 6 tablespoons or so of crushed garlic, and a whole lot of salt, pepper, and cayenne. On its own, it's a bit spicy, but with a small handful of colby jack cheese melted on top, everyone is happy. Alex has his without the cheese.
The cost of each bowl of this soup is minimal. The enchilada sauce, V8, beans, and carrots were free. The remaining ingredients cost mere dollars. Even if I were to pay for the free ingredients, the costs would still be blessedly low. Each pot of soup is unique and is improvised based on what is in the house. V8 as a base is a great way to make the soup healthier and boost our family's veggie intake.
2)
Position yourself to buy in bulk. Don't trust the prices at warehouse stores either. I know that ground beef at Costco is $2.39/pound. I know that ground turkey is $1.79/pound. I know that 2 fryer chickens there are $10, give or take a few cents. Thus, when I go to the grocery store and see meat on clearance that is 70% less than that and has a "sell by" date 3 days out, it is a bargain and I will buy all I can, limited only by the size of my freezer. As soon as we save up for one, we will buy a chest freezer. During the winter, we just put a cooler outside and let Mother Nature help us to buy in bulk and prepare freezer food in advance. I have also learned not to trust my good intentions to cook the meat right away when I get home. It goes into the freezer because invariably I will put off cooking it for a week or two, and letting it go bad is a big waste of a great deal.
3)
Use dried beans. These used to intimidate me. They require soaking and a long cooking time. I bought a 25 pound bag of pinto beans at Costco and just stared at them, hiding them behind something (hard to do!) and forgetting about them for weeks. Finally, I spent a half hour with a 1-cup scoop, dividing the 25 pounds into 12 or so bags with 2 pounds of beans each. I stashed these bags in a box and felt decidedly less intimidated. Now, I could simply grab a bag and do something with it--either use it in soup or prepare beans for meal inclusion. Once you get the hang of cooking with these, you will appreciate their texture and flavor more than canned beans. And they're very inexpensive and nutritious. I often will cook up a batch and my kids will request them with rice, which I make in advance as well. These foods take awhile to cook but they're easy to reheat and very versatile and tasty. Keep tortillas on hand and you can always throw together a quick meal of burritos or tacos. Cheap, cheap, and more cheap.
4)
Use oatmeal for breakfast. The average cereal in a box costs a ridiculous amount of money for what is really a not very filling or nutritious handful of fluffy grains, often stripped of its nutrition and accentuated with unnecessary sugar. And don't buy the little expensive packets of oatmeal. Get whole oats and have fun with them. Add brown sugar and cinnamon; add jelly; add banana or apple pieces. The best way I've found to add fruit is to cook it with the oatmeal, so it gets soggy and yummy; then pour in some cinnamon. If you belong to a warehouse store, get it there. A half cup of oats to one cup of water is more than enough for most children. We save the leftovers in individual coffee mugs in the fridge and the kids enjoy cold oatmeal as a snack at a later time.
5)
Drink water. Naturally, by "drink water" I mean "steer clear of overpriced and unhealthy flavored waters" called soda and all the other ways water has been disguised. We just drink water. At least, as a family. It's rare we drink juice. We drink lots of coffee, but I consider that a splurge. If you're going to drink coffee, make it yourself and take it with you in a travel mug instead of buying it at Starbucks. Even if you only spend $2 a weekday on coffee, that's still $40/month. We're rather snobby about our coffee. We spend $13.99 for 3 pounds of it, and it's organic. My favorite cheapo coffee is Chock Full O' Nuts but that would be a last resort for sure. Seriously though, at a restaurant, you'd be amazed at how much cheaper it is when you just get water. Ask for lemon. I'm laughing at how luxurious it feels to put a slice of lemon in our water. Yum!