Wednesday, July 23, 2008

The frugal gourmands

Borne of necessity, my thrills usually come in the form of finding a great deal on something. Last week, I found 12 pieces of practically brand new clothing for $42. I also pawed through (yes, pawed, like a bear) the clearance meat rack at Fred Meyer and took home a four pack of succulent turkey legs for 99 cents a pound.

What to do with such legs? I have never hosted a holiday dinner in my home and didn't even own a roasting pan until just last month. I called my sis-in-law (again) for advice and this is what happened at the end of it all, served with some super yummy mashed potatoes:




It might not be that obvious in this picture, but have you ever seen the size of a turkey? These things were huge. They fed me and all four kids, and then I stuck the bones in a pot and made broth, which will be turned into turkey soup tomorrow with all the leftover meat. We were stuffed! Stuffing us for under $5 for what will turn out to be at least 3 different meals makes me happy.

This led me to do some calculations on another recent yummy meal which was a frugal luxury. I post it in response to Dustin P's enthusiasm for the recent traveling hot-dog-mobile which now sets up shop at the airport where he and my husband work. (Yes, snobby of me, I know. Sorry. You MUST come over and eat these with us, Dustin. :) Bring your stomach!!)

At Costco, we bought an 18-pack of high-quality sandwich rolls for $3.59 and a 16-pack of Aidell's organic gourmet chicken and apple sausages free of all nitrites, nitrates, trans fats, and so on for $10.69. We cut the rolls down (they are longer than the sausages) which results in extra pieces for future homemade garlic bread. I estimate we use about $1 worth of condiments in the form of ketchup, mustard, and an onion. This results in 2 meals of 8 dogs, as well as 3 family-sized portions of garlic bread, all for $15. Even if we excluded the fluff factor of the garlic bread and just thought of this as $15 for 16 delicious, healthy, gourmet dogs, it is a fine price at less than $1 each.

Here is a picture of Alex making garlic bread this evening to go with our pasta. Each piece has butter, 2 crushed cloves of garlic, and oregano amply sprinkled and spread. It's seriously outrageously good.




Yay for food. :)

No comments:

Post a Comment